This gorgeous custom Timber Launch is truely a work of art. Her builder spent countless hours and buckets of love sculpting her from various timbers.
Completed in 1999, the boat is timber and epoxy only and has no fasteners at all... Built using the "Epoxy West System" the laminate work is as pretty as it gets, including the 2 tone tiller and rudder.
"Hot Tub" is powered buy a rebuilt 2 cylinder, 20 hp Bukh diesel motor which uses just 2 litres an hour.
There is ample seating all along the sides, a toilet and a V berth forward for those overnighter's.
For more information or to arrange a private inspection, contact:
Paul Flaherty
Sales Broker - Buyaboat
Phone: +61 405 480 256
Email: [email protected]
| Price | $29,000 Now Reduced AUD |
|---|---|
| Brand | Timber |
| Model | 18 Timber Launch |
| Length | 5.49 Meters |
| Year | 1999 |
| Category | Motor & Power Boats |
| Hull Type | Timber |
| Hull Style | Single |
| Power Type | Power |
| Type Of Sales | Dealer |
| Engine Make | Bukh |
| Engine Type | |
| Condition | Used |
| State | New South Wales |
| Suburb | MARMONG POINT |
| HIN Number | AUWWA06098FD0 |
| Stock Number | PF18TIMBERL |
| Engine Make | Bukh |
|---|---|
| Horse Power | 20 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive Type | Inboard / Shaftdrive |
| Fuel Capacity | 50 |
| Designer | Norman Ryan |
|---|---|
| Builder | Norman Ryan |
| Water (Potable) Capacity (l) | 2 x 45 litre plastic tanks l |
| Hull Construction Material | Timber |
| Hull Type | Single |
| Deck Construction Material | TImber |
| Length (feet) | 18 feet |
| Length (m) | 5.49 m |
| Beam/Width (feet) | 7'2" feet |
| Draft (feet) | 2'6" feet |
| Engine Notes | 2 cylinder, 20 hp Bukh diesel motor |
|---|---|
| Number Of Engines | 1 |
| Engine Standard | Good |
| Horse Power (hp) | 20 hp |
| Drive Type | Shaft |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (L) | 50 L l |
PDF Brochure
There is no video for this listing
There is no virtual tour for this listing