This tidy single diesel engined Cruise Craft President is very roomy for a 26 foot flybridge. As you walk in from the cockpit the dinette is on the Port side, Galley starboard and lower helm. Below, you find a double bed on the port side, V berth double and Head with shower on the starboard side. The flybridge has two seats and great views for backing her into position.
For more information or to arrange a private inspection, contact:
Glenn Cook
Sales Broker - Buyaboat
Phone: +61 414 988 273
Email: [email protected]
| Price | SOLD |
|---|---|
| Brand | Cruise Craft |
| Model | PRESIDENT 800 |
| Length | 8.00 Meters |
| Year | 1986 |
| Category | Motor & Power Boats |
| Hull Type | Fibreglass |
| Hull Style | Single |
| Power Type | Power |
| Type Of Sales | Dealer |
| Engine Make | Volvo penta |
| Engine Type | Volvo Penta |
| Condition | Used |
| State | New South Wales |
| Suburb | MARMONG POINT |
| Stock Number | GC800CRUISECRAFT |
| Engine Make | Volvo penta |
|---|---|
| Horse Power | 200 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive Type | Sterndrive |
| Stroke | 4-Stroke |
| Designer | Cruise Craft |
|---|---|
| Builder | Cruise Craft |
| Hull Construction Material | Fibreglass |
| Hull Type | Single |
| Length (feet) | 26'3 feet |
| Length (m) | 8 m |
| Beam/Width (m) | 3.12 m |
| Draft (m) | 0.8 m |
PDF Brochure
There is no video for this listing
There is no virtual tour for this listing