This large volume sports bow-rider screams FUN!
There is so much room for entertaining in the cockpit lounge area and this flows past the enclosed toilet and into the second large lounge at the bow.
The 250 Horizon is the kind of boat you can take to see the fireworks, the start of a big yacht race like the Sydney to Hobart or Melbourne to Devonport, or truck across Moreton Bay to Tangalooma. The boat can take the knocks and its fuel capacity of 284lt gives it legs.
The hull has a sharp 20° of deadrise and the necessary trim range so you can glue the forefoot to the water for a smooth ride in headseas. Full above deck hull sections and plenty of freeboard help displace water. It's not a wet boat.
The helm is a typically well designed American number with seats that not only have innersprings but also have car-like bucket shapes. The seat bases flip up so you can stand at the helm or sit higher up on the bolster and drive looking over the windscreen when docking.
For more information or to arrange a private inspection, contact:
Paul Flaherty
Sales Broker - Buyaboat
Phone: +61 405 480 256
Email: [email protected]
| Price | $54,900 Now Reduced AUD |
|---|---|
| Brand | Four Winns |
| Model | HORIZON 250 |
| Length | 7.92 Meters |
| Year | 2004 |
| Category | Motor & Power Boats |
| Hull Type | Fibreglass |
| Hull Style | Single |
| Power Type | Power |
| Type Of Sales | Dealer |
| Engine Make | Mercruiser |
| Engine Type | |
| Condition | Used |
| State | New South Wales |
| Suburb | MARMONG POINT |
| Stock Number | PF250FOURWINNS |
| Engine Make | Mercruiser |
|---|---|
| Engine Hours | 500 |
| Horse Power | 350 |
| Fuel Type | Petrol |
| Stroke | 4-Stroke |
| Fuel Capacity | 285 |
| Designer | Four winns |
|---|---|
| Builder | Four winns |
| Hull Construction Material | Fibreglass/GRP |
| Hull Type | Single |
| Deck Construction Material | Fibreglass/GRP |
| Country Origin | USA |
| Length (feet) | 26' feet |
| Length (m) | 7.92 m m |
| Beam/Width (m) | 2.59 m m |
| Draft (m) | 0.91 m m |
| Engine Notes | 350 MAG MPI Mercruiser, Injected V8 petrol four-stroke. Rated hp: 375 @ 4400-4800rpm. 8.1lt Engine Make MerCruiser |
|---|---|
| Number Of Engines | 1 |
| Engine Standard | Good |
| Stroke | 4 |
| Engine Hours | 500 |
| Horse Power (hp) | 375 |
| Drive Type | Stern |
| Fuel Type | Petrol |