'Golden Hour' is the ultimate trailer boat for watersports, performance and luxury. A great family boat handles anything the lake can throw at her. She is super in rough seas and rough weather. She is a full blown wake boat, has full speed controler, incorporating Mercury smart guage. Powered by a V8 Mercruiser 8.2l Mag with a thru-hull exhaust that delivers a top speed of 70Kph. She turns eyes everywhere she goes! Four Winns have packed a lot into the SL262 and have included crafty features throughout. They feel very big for their size and can accommodate up to 14 passengers for a full day on the water. 'Golden Hour' is fully equipped with a stainless steel wakeboard tower, huge swim platform and a large wakeboard/water ski locker. The hull has been wrapped and the seats have recently been reupholstered. The sale includes an unregistered trailer which is currently in storage.
For more information or to arrange a private inspection, contact:
Call Oliver on +61 439042822
| Price | $95,000 AUD |
|---|---|
| Brand | Four Winns |
| Model | SL262 |
| Length | 7.98 Meters |
| Year | 2012 |
| Category | Motor & Power Boats |
| Hull Type | Fibreglass |
| Hull Style | Single |
| Power Type | Power |
| Type Of Sales | Dealer |
| Engine Make | Mercruiser |
| Engine Type | Mercruiser |
| Condition | Used |
| State | New South Wales |
| Suburb | MARKS POINT |
| HIN Number | USPFWCP002E213 |
| Stock Number | GC26FOURWINNS |
| Engine Make | Mercruiser |
|---|---|
| Engine Serial | 2A038851 |
| Horse Power | 400 |
| Fuel Type | Petrol |
| Drive Type | Sterndrive |
| Stroke | 4-Stroke |
| Fuel Capacity | 240 |
| Designer | Four winns |
|---|---|
| Builder | Four winns |
| Water (Potable) Capacity (l) | 40 l |
| Hull Construction Material | Fibreglass |
| Hull Type | Single |
| Deck Construction Material | Fibreglass/GRP |
| Length (feet) | 26' 2" feet |
| Length (m) | 8 m |
| Beam/Width (feet) | 8'6" feet |
| Beam/Width (m) | 2.59 m |
| Draft (feet) | 3 feet |
| Engine Notes | very powerful well kept engine |
|---|---|
| Number Of Engines | 1 |
| Engine Standard | Great |
| Stroke | 4 |
| Horse Power (hp) | 400 |
| Drive Type | Stern |
| Fuel Type | Petrol |
| Number of Fuel Tanks | 1 |
| Fuel Tank Capacity (L) | 240 l |