This 2001 single engine Larson 26 is neat and tidy, has accommodation for 5, with V berth double, aft cabin double and dinette single. Port side galley features a Microwave, Metho stove, single sink and small fridge. A modern Head with pull out shower from sink.
Most of the time you are in the Cockpit and the Larson has large comfortable seating, modern helm position and Full clears to protect the boat from the elements.
For more information or to arrange a private inspection, contact:
Call Oliver on +61 439042822
| Price | $45,000 AUD |
|---|---|
| Brand | Larson |
| Model | CABRIO 260 |
| Length | 7.92 Meters |
| Year | 2004 |
| Category | Motor & Power Boats |
| Hull Type | Fibreglass |
| Hull Style | Single |
| Power Type | Power |
| Type Of Sales | Dealer |
| Engine Make | Volvo Penta 5.7L GXi MPI |
| Engine Type | Volvo |
| Condition | Used |
| State | New South Wales |
| Suburb | Lake Macquarie |
| HIN Number | USLAR75110D404 |
| Stock Number | GC260LARSON |
| Engine Make | Volvo Penta 5.7L GXi MPI |
|---|---|
| Engine Serial | 4012126256 |
| Engine Hours | 217 |
| Horse Power | 320 |
| Fuel Type | Petrol |
| Drive Type | Sterndrive |
| Fuel Capacity | 287 |
| Designer | Larson |
|---|---|
| Builder | Larson |
| Hull Construction Material | Fibreglass/GRP |
| Hull Type | Single |
| Deck Construction Material | Fibreglass/GRP |
| Length (feet) | 26' feet |
| Length (m) | 7.92 m m |
| Beam/Width (m) | 2.59 m m |
| Draft (m) | 0.88 m m |
| Number Of Engines | 1 |
|---|---|
| Engine Standard | Good |
| Stroke | 4 |
| Engine Hours | 217 |
| Horse Power (hp) | 320 hp |
| Drive Type | Stern |
| Fuel Tank Capacity (L) | 287 L l |
| Accomodation Notes | V berth Double Aft Cabin Double saloon single. |
|---|---|
| Number of Berths | 5 |
| Number of Showers | 2 |
| Shower Type | standard |
| Number of Toilets | 1 |
| Toilet Type | standard |
| Galley Notes | Port side galley, hot plate, single sink, heaps of cupboard spaces. |
|---|
PDF Brochure
There is no video for this listing
There is no virtual tour for this listing