'Cobarella' is a Sunrunner 3700 Limited Edition Sunrunner. She has been wonderfully maintained, with plenty of room below and in the cockpit. She features plenty of comfortable seating for all your family to be entertained in style. The Cockpit also features an electric BBQ and sink. Below, the saloon is tidy and fresh, with good light coming from the windows and hatches. The starboard side galley features electric hot plates, microwave and a small upright fridge. The V berth double bed has a handy seat on the starboard side.
Just been antifouled as of 10/04/2026
Legs have aslo been serviced at the same time
The Aft Cabin double has Its own sink and seating for changing your shoes or sitting and chatting with your partner while they sleep in.
The Head has a pull out shower which is neat, modern and bright.
The Transom shields have been replaced and the boat is ready for new owners and adventures.
Located on Lake Macquarie, Inspections are highly recommended - ready for immediate delivery.
Oliver Wrigley
Director & Sales Broker - Buyaboat
Phone: 0439042822
Email: [email protected]
| Price | $144,000 Now Reduced AUD |
|---|---|
| Brand | Sunrunner |
| Model | 3700LE |
| Length | 11.28 Meters |
| Year | 2007 |
| Category | Motor & Power Boats |
| Hull Type | Fibreglass |
| Hull Style | Single |
| Power Type | Power |
| Type Of Sales | Dealer |
| Engine Make | Mercruiser 6.2 MPI,Mercruiser 6.2 MPI |
| Engine Type | Mercruiser |
| Condition | Used |
| State | New South Wales |
| Suburb | MARMONG POINT |
| HIN Number | AUSCC37114F607 |
| Stock Number | OW37SUNRUNNER |
| Engine Make | Mercruiser 6.2 MPI |
|---|---|
| Engine Hours | 650 |
| Horse Power | 320 |
| Fuel Type | Petrol |
| Drive Type | Sterndrive |
| Stroke | 4-Stroke |
| Fuel Capacity | 690 |
| Engine Make | Mercruiser 6.2 MPI |
|---|---|
| Engine Hours | 650 |
| Horse Power | 320 |
| Fuel Type | Petrol |
| Drive Type | Sterndrive |
| Stroke | 4-Stroke |
| Fuel Capacity | 690 |
| Designer | Sunrunner |
|---|---|
| Builder | Sunrunner |
| Water (Potable) Capacity (l) | 300 L l |
| Hull Construction Material | Fibreglass |
| Hull Type | Single |
| Deck Construction Material | Fibreglass/GRP |
| Length (feet) | 37' feet |
| Length (m) | 11.28m m |
| Beam/Width (m) | 3.56 m m |
| Draft (m) | 1.07 m m |
| Engine Notes | MX 6.2 MPI 320 Hp Sterndrive |
|---|---|
| Number Of Engines | 2 |
| Engine Standard | Good |
| Stroke | 4 |
| Engine Hours | 650 |
| Horse Power (hp) | 2 x 320 hp |
| Drive Type | Stern |
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (L) | 690 L l |
| Accomodation Notes | V berth Double with changing seat. Large aft cabin double with changing seat. Single berth at dinette. |
|---|---|
| Number of Berths | 5 |
| Number of Showers | 1 |
| Shower Type | standard |
| Number of Toilets | 1 |
| Toilet Type | standard |
| Air Conditioning | Yes |
| Galley Notes | Starboard side galley with twin electric hot plates, microwave, small up right fridge, heaps and bench and cupboard spaces. |
|---|---|
| Stove | yes |
| Refrigeration | yes |
| Number of Freezers | 1 |